دگرباشی و زنان

جنبش زنان تنگنای قانون اساسی ایران را به چالش کشیده اما تنگناهای جنبش زنان در ایران را جنبش دگرباشی جنسی، و در درون جنبش دگرباشی جنسی، گی ایرانی، به چالش می کشد. گفت و گو میان جنبش زنان و گی ایرانی اگر در بگیرد یا اگر سر گرفته باشد جنبش زنان به مسیر زنان کشانده می شود. یا کشیده می شود.

Advertisements

9 نظر برای “دگرباشی و زنان

 1. هم الان، و هم در مسیر طولانی تر، هست، حتما هست.

  مهم این نیست که جنبش دگرباشی می داند که با جنبش زنان همسویی هایی دارد، آیا جنبش زنان هم به این همسویی ها قائل است؟ و آیا جنبش زنان آگاه به این هست که در نزدیکی با جنبش دگرباشی جنسی، لطف به خود می کند؟

  حتما می دانی که اینجا فقط حرف می زنم و اصلا به چیزی اعتراض نمی کنم، نه؟

 2. بر این باورم که جنبش زنان در دریافت و درونی کردن روح و باریک بینی و آزادی خواهی همجنسخواهان در یک پروسۀ جوان سال و البته پربار (هم عمر با حضور وسیع تر و پررنگ تر جنبش ما در دورۀ معاصر که میتوان آن را 2 سال اخیر دانست) کلآ موفق عمل کرده است و این درک و دریافت، تأثیر روحی بسیار مثبتی هم بر زن و هم بر همجنسگرای ایرانی داشته است -توجه داشته باشید که ماهیت این دو هویت چنان است که یا عملآ در عرصۀ اعلام و ادامۀ زندگی اجتماعی شان در شرایط موجود در زمان و مکان موفق بوده و هستند، یا حتی در بدترین شرایط، در نزدیکی موفقیت دم زده، گردیده و چرخیده اند تا که نهایت بتوانند در ابعاد پر چالش تر نیز آن را حاصل کنند و خواهند نمود-.
  و اما چیز دیگری که مهم میبینم آن را یادآوری کنم این است که همجنسگرای ایرانی میباید گاهی برنتابیدن هر گونه کلیشۀ فکری و رفتاری در مورد خود را به چنان الگو یا خویی برای خود تبدیل کند که ابتکار و تازگی و تحول مندی اش را از دست نداده باشد و این اجازه و امکان را بدهد که هم خود همچنان در معرض اصلاح و پیشروی فردی-اجتماعی قرار گیرد و هم اشاره و الهام های لازم را به جنبش زنان داده باشد (یا رد و بدل کرده باشد.) این یعنی ما لزومآ هیچ نیرو، عامل و شخص واحدی را متکای مطلق حرکت و موضعگیری شخصی و اجتماعی مان نمی بینیم و با تکیۀ عمده بر دانایی و بینشمندی فردی و شماری از اشخاص و احوال مساعد بیرونی در حرکتیم.

 3. در مورد این اشاره و الهام های لازم به جنبش زنان،

  این خیلی مهم است.
  بیشتر توضیح بده.

  همین الان، اشاره یا پیشنهادی به نظر خود تو می رسد؟ صرفاً برای نشان دادن همین حسن نیت و همین نگاه منتقد و مستقل و دلسوز جنبش دگرباشی؟

 4. آنچه از اشاره و الهام در اینجا مد نظرم بوده بیشتر الهام نظری بوده ست؛ مثلآ تقویت ایدۀ پر اهمیت دانستن آرزو و رؤیا و تأکید بر امکان عملی ساختن آنها (آرزوهای مرتبط با کسب آزادی های اجتماعی ما) نکته ایست که همجنسگرایان نیز از آن آگاهند و میتوانند از ان جهت یادآور خوبی برای جنبش زنان باشند. در واقع همین عامل، محرکی قوی برای این هر دو گروه است و من کمی که تأمل میکنم میبینم که این قوی ترین محرک ما بوده و هست. هر تخیلی و هر رؤیایی، خود ارضای آرزویی و نتیجۀ واقعیت کام نایافته ای از سویی و انگیزه ای برای پیگیری واقعی آن آرزوست، و آرزوها بر حسب جنسیت و شخصیت و موقعیت خاص ما انسانها، تفاوت می یابند. آرزوهای آدمی را نه به قطعیت، بلکه به تقریب میتوان به دو دستۀ عمده تقسیم کرد: آرزوهای جاه طلبانه، و عاشقانه. و غالبآ این دو با هم ارتباط می یابند، و فروید، بنیان گذار روانکاری، از این هم فراتر میرود و آرزوهای عاشقانه را دایر مدار کلیۀ کوشش های آدمی میشمارد. با این حساب، جنس آرزوی ما و سرنوشت روشنی که پرداختن به آن از پی میاورد بر ما روشن گشته و مکرر یاداوری (به صورت موجی مثبت) میگردد. بادا که ما در رؤیای آزاداندیشی و استقرار آن نرم های جنسی و رفتارها در جامعه مان که متضمن حقوق و خواست های زنان و دگرباشان است، چونان هنرمندی بکوشیم که تخیلات شرم آلود و آرزوهای دردناک خود را هم بازشناسیم و آن ها را به شکل هم آهنگ به جامعه عرضه کنیم تا که این تحریک ذهنی و حرکت فکری-عملی برای جامعه راهی جز قبول و پذیرش آنچه منطقی، روشن بینانه و دارای حسن نیت و بشردوستی بی شائبه است نگذارد. بله، به این ترتیب من رشد اجتماعی در عرصۀ خواست های گروه های جنسی را نتیجۀ مستقیم آگاهی و خرد گروهی مان و تصور و تخیل هنرمندانه و زایا میبینم، و نظر و تمرکزم در حول این محور بوده است.

  (باز قدری طولانی شد، میببخشید )): )

 5. Saghi jan, motshaker az shoma. Arsham, ba in harfert negaran shodam … age etefaghe khasi oftade, sarbaste inja bego ta age komaki mitonim, anjam bedim. age lazem mibini, behem email bezan

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s