تجربه ی موفق شدم

مال اجتماع همین دو دهه است. نظیر ندارد در حافظه ی تاریخی ما. جمع و تجمع سال به سال در بیست و چند ساله ی نگذشته تغییر معنا داده و شاد و پر جوش و خنده را برای اولین بار به تصویر خود اضافه کرده. موفقیت هم برای اولین بار در همین بیست سال جزو حافظه ی جمع و تجمع شد.
جمع، تا پیش از 57 محدود بود و غمگین و ممنوع و ضمن اظهارات رمزگونه تجربه ی شکست 32 را تثبیت می کرد. با همین حال و نگاه فقط غول کودتا را هدف گرفت، برای دیدن هر چیز دیگری وقت نداشت. مردم همراه هیچکس نبودند، نه همراه جمع کودتا خورده نه همراه جمع کودتا کرده. از جمع ها هیچ کدام به قدرت طبیعی و غریزی و متفکر اجتماع نه باور داشت نه نیاز مبرم.
جمع 56 و 57 که جمع شد آنقدر با سرعت حرکت کرد که تبدیل شد به هیستری عمومی، حرکت نبود. تصوری از عموم به دست داد که با تصوری که عموم از خود در بیست و چند سال پس از آن داد متفاوت است، همخوانی ندارد. کی بود آن عموم؟ جمع سالهای اندک بلافاصله بعد از 57، با حضور مردم در جریان تفتیش و تعیین حکم، چهره ی مردم را جای میرغضب حاکمیت نشاند.هر جا جمعی دیده شد به نظر آمد که نماینده ی عموم ساکت پیش از 57 است و به نظر آمد که احتمال دارد حق داشته باشد، چون هنوز معلوم نبود که نه تنها رأی عمومی را به اجرا در نمی آورد و بلکه هر چقدر عموم باشد باز حق ندارد که خود را دیکته کند. این جمع که سرش به یک اجتماع بالقوه، متصل تصویر شد، بیشتر از دسته های عامل حکومت وحشت و تصور وحشت ایجاد کرد. این جمع هر وقت سر فردی یا جمعی ربخت، هر چه آن زیر ماند شکست و خرد شد.
همین جمع که به نظر می رسید اجتماع است، در طول بیست و چند سال تغییر شکل داد و تصویر جمع های دیگر را هم به اجتماع اضافه کرد.متعدد شد.
تجربه ی موفقیت جمع، تجربه ی منحصر به فرد تجمع های بیست سال اخیر است. این تجربه، بی نظیر است. تجربه ی تجربه کردن هم منحصر به همین بیست ساله است.
شکست 32 و شکست 57 فقط با تجربه ی روز بروز دو دهه ی اخیر کمرنگ شده و تجربه ی اعتماد به موفقیت و کشف گوشه های موفقیت و از کجا به دست آوردنش و خندیدن به پشت پا خوردن های هر چیزی که حاکم می شود، مال همین بیست ساله است. بی نظیر است. بیخود نیست که تفاوت غم و شادی در داخل ایران بهتر مشخص شده تا در ایران خارج.
احتمالاً بیخود نیست که معنای حرکت اینقدر با معنای پرس و جوی سمت مقصد جوش خورده و مقصد معنای بین راه به خود گرفته. آنجا همه ی اتفاق ها همیشه در حال افتادن است، اتفاقی که لزوم به افتادنش باشد هم جزو همان هاییست که دارند می افتند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s