فردا یکشنبه اعدام حبیب لطیفی

اطلاعیه (شماره ۲) کمپین سراسری نجات حبیب الله لطیفی 

واکنشها به احتمال اعدام حبیب الله لطیفی، ساعاتی مانده به اجرای این حکم وارد مرحله جدیدی شده است. دهها تن از شهروندان سنندجی به همراه خانواده حبیب الله لطیفی، از نخستین ساعات بامداد در مقابل زندان سنندج دست به تجمع زده اند. ماموران زندان سنندج سعی  در متفرق کردن جمعیت داشته اند، اما لحظه به لحظه بر تعداد جمعیت متحصن افزوده می شود.

این در حالی است که از ساعاتی قبل شهروندان سنندجی در برخی از مناطق این شهر در اعتراض به این حکم، به پشت بامها رفته و به سر دادن شعار پرداخته اند.

همزمان با این اعتراضات، آیت الله بیات زنجانی در ارتباط با ایرادات شرعی اجرای حکم اعدام در ماه حرام موضع گرفت. دفتر این مرجع تقلید شیعه اعلام کرده که اجرای حکم اعدام در ماه حرام اشکال شرعی دارد و تاکید کرده که باید حرمت این ایام حفظ شود.

همزمان، اعتراضات گسترده داخلی و بین المللی نسبت به احتمال اجرای این حکم ادامه دارد و فعالان کرد تاکید کرده اند که اجرای این حکم می تواند پیامدهای جدی و اعتراضات گسترده ای را در مناطق کردنشین به همراه داشته باشد. بعلاوه،

کمپین سراسری نجات جان حبیب الله لطیفی خواستار لغو فوری حکم اعدام حبیب الله لطیفی در ساعات باقیمانده است و از مسئولان می خواهد مانع از اجرای این حکم شوند. کمپین، بعلاوه از عموم شهروندان، فعالان و نهادهای بین المللی درخواست می کند که در این ساعات سرنوشت ساز با جدیت هر چه تمام تر به اعتراضات خود ادامه دهند.

تجمع در مقابل زندان برای نجات حبیب‌الله لطیفی در ساعات آخر: امیدها کمرنگ تر می شود؟

یکی از فعالان حقوق بشری کردستان به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که هم اکنون خانواده حبیب الله لطیفی به همراه جمعی از مردم سنندج در برابر زندان سنندج تجمع کرده اند. هنوز هیچ خبری از آخرین تصمیمات آقای صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه شنیده نمی شود و امیدها برای رهایی این زندانی عقیدتی از اعدام کمتر می شود. 

طی چهل وهشت ساعت گذاشته تلاش های گسترده ای توسط دو وکیل حبیب الله لطیفی یعنی نعمت احمدی در تهران و صالح نیکبخت که راهی سنندج شده است صورت گرفته است. نعمت احمدی از یک سو با حضور در دفتر صادق لاریجانی و دادن نامه عفو و نیز اعتراض به روند دادرسی و حداقل تاخیر حکم برای بررسی مجدد پرونده در تهران به پیگیری پرونده موکلش پرداخت. نعمت احمدی ساعاتی قبل به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که امیدوارم است حکم حداقل به تاخیر بیافتد چرا که این مجازات سزاوار موکلش نیست. او گفت بسیار غمگین است و تصور اینکه چنین حکمی برای حبیب الله لطیفی اجرا بشود را نمی تواند بکند. از سوی دیگر جلسات متعددی در بین مقامات قضایی و حتی استانداری سنندج برگزار شده است. به گفته یک منبع آگاه وزارت اطلاعات که حکم اعدام براساس  ادعاهای انها صادر شده است برای اجرای حکم پافشاری می کند. در حالی که برخی از مقامات قضایی استان طی روزهای گذشته برای تغییر وضعیت نرمش نشان داده بودند.

طی ساعات گذشته در سنندج و برخی دیگر از شهرهای استان کردستان مردم بر روی بام ها خواستار لغو حکم اعدام این دانشجوی کرد شده اند. او گفته است که اعترافاتی که در خصوص اتهامات مطرح شده توسط وزارت اطلاعات داشته زیر فشار بازجویی و شکنجه بوده است. وکلای وی نیز پیشتر از این به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفته بودند که مراحل دادرسی پرونده وی که منجر به صدور حکم اعدام شد دارای ایرادات قانونی است و اساسا دادگاه انقلاب نمی تواند با یک قاضی حکم اعدام یک فرد را صادر کند.

به گفته یکی از شاهدان عینی در محل، گفته میشود که در صورت اعدام حبیب الله لطیفی کسبه شهر سنندج دست به اعتصاب خواهند زد.

 

منبع: صفحه فیس بوک سامان رسول پور

خبر کوتاه است. حبیب الله لطیفی دو روز دیگر اعدام خواهد شد. در همین ارتباط با خواهر حبیب الله لطیفی گفتگویی کردم که در پی می آید.

در آغاز از خواهر حبیب الله لطفی می پرسم که شما چطور از این موضوع باخبر شدین و آخرین خبر ی که از حبیب دارید چیست؟

او می گوید: «دیروز آقای نیکبخت به ما اطلاع داد. ظاهرا ساعت یک و نیم بعد از ظهر دیروز فکسی برای ایشان ارسال کرده اند و نوشته اند که روز یکشنبه ساعت شش و نیم حکم اعدام حبیب اجرا خواهد شد. در حالی که ایشان امیدوار بودند که پرونده مجددا مورد بازبینی قرار بگیرد. و ایشان خیلی  متاثر شدند و واکنش عاطفی هم به همراه داشت. ما هیچ خبری از خود حبیب نداریم. فقط می دانیم که تلفن زندان سنندج قطع شده است.»
آخرین باری که با حبیب ملاقات داشتید کی بود؟ خودش پیشبینی نمی کرد که حکمش ظرف چند روز آینده ابلاغ بشود؟

روز سه شنبه بود. ملاقات کابینی داشتیم. خودش خبر نداشت. و فکر نمی کنم هنوزهم در جریان باشد..

در یک روز گذشته عملا به چه شکلی موضوع را پیگیری کرده اید؟

آنها خیلی هوشمندانه عمل کرده اند. ساعت یک و نیم روز پنج شنبه این حکم را ابلاغ کرده اند. ساعت و روزی که کار اداری تمام می شود. برای همین ما نتوانستیم کاری بکنیم. امروز هم که جمعه بود. فردا هم که آخرین روز است، مگر اینکه معجزه اتفاق بیافتند. چون آنها طوری برنامه ریزی کرده اند که ما هیچ کاری عملا نتوانیم بکنیم.

فردا که اولین روز کاری است چه اقداماتی می خواهید انجام بدهید؟

قرار است امروز عصر آقای نیکبخت به سنندج بیایند و فردا با آقای بابایی صحبت کنند تا ببینند جریان به چه شکلی است. تنها امکانی که برای ما باقی مانده آقای نیکبخت و پیگیری ایشان است.

لطفا در مورد فضای منزلتان بعد از انتشار این خبر بگویید…

از روز یک آبان ۸۶ که حبیب بازداشت شد، خانواده ما دچار فروپاشی شد و خیلی سخت است آن را توصیف کرد. تا امروز هم کل اعضای خانواده از این موضوع مطلع نبودند. غیر از یکی، دو نفر از اعضای خانواده. چون واقعا این خبر، وحشتناک است. و امروز هم که همه فهمیدند، ‌واکنششان واقعا وحشتناک و غیرقابل وصف بود.

در پایان این مصاحبه خواهر حبیب الله لطیفی درخواستی داشت. خطاب به افکار عمومی:

»فقط درخواستم این است، لطفا هر کاری که از دستتان برمی آید انجام بدهید. چون بحث بر سر جان و زندگی یک انسان است. بحث بر سر انسانیت است. این انسان به دلیل اینکه از هویت انسانی اش دفاع کرده به چنین سرنوشتی دچار شده. دفاع از حبیب، دفاع از انسانیت است.»

—————
درخواست از آقای وحید خراسانی برای جلوگیری از اعدام حبیب الله لطیفی پور

مسئول دفتر آقای وحید خراسانی : آقای کرباسی
تلفن دفتر :
00982517740611

0098-251-7742445

0098-251-7742445

فکس:

0098-251-7743047

0098-251-7743047

قم – صفائیه – کوچه 23 – پلاک 21

—————————-

زمان اجرای حکم اعدام حبیب الله لطیفی پور، زندانی سیاسی کرد به وکیل مدافع وی اعلام شد

به گزارش روانیوز، مقامات قضایی عصر روز پنج شنبه 1 دیماه به صالح نیکبخت وکیل مدافع حبیب الله لطیفی پور گفته اند که حکم وی  روز یکشنبه 5/10/89 به صورت قطعی به اجرا در خواهد آمد.

آقای نکبخت پیشتر در مصاحبه با رسانه ها ضمن اعلام نگرانی از اجرایی شدن حکم اعدام حبیب الله لطیفی گفته بود: «چنانکه حکم قطعی شود، تنها امکانی که جهت جلوگیری از اجرای شدن آن وجود دارد اعاده دادرسی است. مساله ای که سابقا نیز در راستای آن اقدام کرده بودیم اما بی نتیجه مانده بود. به غیر از این تنها عملی که ما به عنوان وکیل می توانیم انجام دهیم تقاضای عفو است » .

حبیب‏الله لطیفی در تاریخ یکم آبان ماه ۱۳۸۶ بازداشت شد. وی ۴ ماه در زندان انفرادی تحت شکنجه‌ی شدید بازجویان اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفت. لطیفی در تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۸۷ طی دادگاهی چند دقیقه ای و بدون حضور خانواده، در شعبه ی اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج از سوی قاضی حسن بابایی به جرم اقدام علیه امنیت ملی و نظام  با استناد به آیه ۳۳ سوره مائده (قرآن کریم) و استناد به مسائل یکم، سوم و پنجم از فصل ششم (حد محارب) جلد چهارم کتاب تحریر الوسیله امام خمینی و مواد ۱۸۳، ۱۸۶، ۱۹۰، ۱۹۱ قانون مجازات اسلامی، محارب اعلام شده و به اعدام محکوم شد.

Advertisements

4 نظر برای “فردا یکشنبه اعدام حبیب لطیفی

  1. خوب این حربه ی رژیم جمهوری اسلامی هست: کشتن و اعدام مخالفان به بهانه ی محارب بودن و چه حربه ی خوبی هست برای از سر راه برداشتن مخالفان. این رژیم با چنگ و دندون داره از سقوطش جلوگیری میکنه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s