بیست و پنج بهمن، برای تغییر حاکمیت دروغ و کشتار به دموکراسی، صداقت، چندصدایی، رواداری

فراخوان

این فراخوان در اینترنت دست به دست می شود. نویسنده و گروه انتشاردهنده اش مشخص نیست. آنچه درباره گذشته می گوید درست است

هر چه به اتفاق های تاریخی فکرمی کنیم باور همه آن چه را که می بینیم و دیده ایم سخت تر می شود. نمی توانیم بگذریم از این که درست روز 22 بهمن مردم مصر در حرکتی مشابه و دقیقا به روش مردم ما دیکتاتور خود را بیرون راندند در حالی که روز تاریخی 22 بهمن برای ما بعد از سی و اندی سال مفهوم دیگری دارد و نمی توانیم حتی لحظه ای تصور کنیم که ملت دیگری هم بعد از جشن پیروزی خود به سرنوشت ملت ما دچار شود.

کافی است تمام سختی ها و دردهای این سی سال و اندی را که با پوست و گوشت واستخوان خود لمس کرده ایم به یاد بیاوریم تا فریاد بزنیم مردم مصر مواظب باشید.

که مردم ما هم درست در چنین روزی صدای بوق اتومبیل هایشان را به صدا درآوردند و مثل شما از شادی فریاد زدند. اما درست یک سال بعد بود که بسیاری از آنها در زندان، بسیاری در تبعید و فرار، بسیاری از آنها در قبرستان های بی نام و نشان و در گورهای دسته جمعی به سر می بردند، آنها حتی حق انتخاب لباس خود را هم از دست دادند چه برسد به حق بیان عقیده، حق انتخاب و حق مشارکت های اجتماعی، آنها برای بازگرداندن هرگونه حقی آن قدر انتظار کشیدند که خود را پیر یافتند، و آن قدر که بسیاری با اندوه و تاسف جان سپردند و بسیاری هنوز امیدوارانه منتظر انقلابی دیگر هستند. بعد از سی سال و اندی فرزندان آنها هم خود را پیرتر و پیرتر می یابند و حالا نوبت به نوه هایشان رسیده است،

و ما ملتی هستیم که آرزوی های کودکی ما هشت سال زیر صدای بمب و خمپاره فراموش شد و آرزوهای جوانی ما خیلی پیش از آن که احساس جوانی کنیم از بین رفت؛

و حتی فرصت این را پیدا نکردیم که رودروی دیکتاتور نوظهور خود بایستیم که بگوییم رفیق قرار ما که این  نبود که مثل وحی منزل فرود بیایی و همه چیز را آن گونه پیش ببری که خود می خواهی و همه مخالفان رای و نظر خود را هزار هزار به دار بکشی و یا تیرباران کنی؟ که هیچ فرصت آن را نیافتیم که هیچ حتی جرات آن را نیافتیم که بپرسیم چرا؟

اما هرچند سی سال و اندی گذشته است و هرچند بسیاری دیگر در کنار ما نیستند هرچند بسیاری آن قدر ناامید شده اند که توان هر حرکتی از آنها سلب شده با وجود همه این ها می خواهیم بگوییم فراموش نکرده ایم و نخواهیم کرد که بگوییم قرار ما این نبود رفیق.

ما زن ها که حداقل حقوقی را هم که با چنگ و دندان به دست آمده بود از دست داده ایم و فراموش نمی کنیم؛ ما جوان ها که حتی  خندیدن هم برای ما مجاز نیست فراموش نمی کنیم؛ ما دخترهای شهرستانی که با داشتن بهترین رتبه حق تحصیل در دانشگاه های معتبر را نداریم؛ ما نویسنده و هنرمندانی که هر چه را نوشتیم زیر تیغ سانسور سلاخی شد و هر چه آفریدیم جرمی به جرم هایمان اضافه کرد فراموش نمی کنیم؛ ما وکلا که فقط به خاطر دفاع از موکل هایمان پروانه وکالت خود را باطل شده یافتیم؛ ما معلم ها که باید زیر فشار صد ارگان مذهبی و امنیتی تحت بازرسی امنیتی کامل از راه رفتن تا حرف زدن خود را زیر کنترل ببینیم؛ ما نظامی ها که به جای حفظ امنیت بین مردم به پاس بان در آقایان و آقازاده ها تبدیل شده ایم، ما معلولین و جانبازانی که از داشتن حداقل های ممکن برای استفاده از امکانات عمومی محروم مانده ایم؛ ما کارگران که داشتن هر گونه تشکل کارگری تبدیل به آرزویی دست نیافتنی برای ما شده و هیچ مرجعی نیست که پاسخگوی مشکلات ما باشد، ما کارگران که از داشتن حداقل رفاه اجتماعی و فردی محروم هستیم ما مردم فراموش نخواهیم کرد و می خواهیم به مردم مصر بگوییم مردم ایران شایستگی رسیدن به یک حکومت دموکراتیک را داشتند اما نشد و اما همه چیز بدتر هم شد.

هرچند که هنوز فراموش نکرده ایم و چون تاریخ ما را فراموش نکرده است و چون هنوز خاورمیانه بزرگ با تمدن هزاران ساله خود زنده است و نفس می کشد می خواهیم 25 بهمن بار دیگر این بار مقاوم تر از همیشه خواسته های خود را زنده کنیم ما همه آنها که رنج کشیده ایم و زیر فشار مانده ایم.

برای تغییر و به پاس زندگی قرار ما روز 25 بهمن ساعت سه بعداز ظهر در نشانی های زیر:

http://www.facebook.com/?ref=home#!/note.php?note_id=154244944629252&id=617702546

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s